Свара Правила: Как се Играе Свара
В този блог пост ще обясним подробно правилата на Свара, като също ще съберем няколко полезни комбинации, които могат да помогнат на всеки да стане по-успешен играч. Първо, нека започнем с основите.
Карти и играчи
За да се играе Свара, са нужни поне двама играчи, но играта е възможна и още по-забавна с до 9 играча.
За игра на Свара, се използват 32 карти от 7 до Асо, от четирите цвята.
Цел на играта
В играта на Свара основната цел е да събереш комбинация от карти с най-висока стойност, като умело съчетаеш трите карти, които си получил при раздаването. Продължи да четеш, за да видиш кои комбинации носят най-много точки.
Как се играе Свара
Преди да преминем към печелившите комбинации, нека първо разгледаме основния процес на игра. Като всяка друга игра на карти, Сварата също следва няколко стъпки.
- Начален вход. Преди раздаването на картите, всеки плаща начален залог (или Анте), за да се включи в играта. Този залог не се променя и се определя преди началото.
- Раздаване. На всеки играч, който е платил началния вход, се раздават по 3 карти. Дилърът се избира на случаен принцип. Раздаването става по часовниковата стрелка, започвайки с играча от лявата страна на дилъра.
- Залагане ‘на тъмно’. Това е залагане преди играчите да видят картите си. Ако първият играч заложи “на тъмно”, следващият играч може също да заложи, но сумата на залога трябва да бъде двойна. След първият залог на тъмно, и другите играчи могат да заложат на тъмно. Но ако един откаже залога на тъмно, останалите също нямат право да използват тази опция. Процесът на залагане на тъмно приключва, когато поне един от играчите погледне картите си.
- Нормално залагане. Нормалното залагане започва след като всеки погледне картите си. Който преди това е избрал да не залага на тъмно, той е длъжен да удвои последния залог на тъмно или да се откаже от участие. След това, играта продължава с играча от ляво.
- Край на залагането. Играчът, който не залага, може да се откаже и да напусне играта, но това не е задължително. Ако няма залози на тъмно, дилърът ще залага последен. Ако никой не направи залог на тъмно и всички играчи се откажат, печели дилърът и събира сумата на залозите. В противен случай, когато всеки играч плати своя залог или се откаже от участие, нормалното залагане продължава. Печели играчът с най-много точки в ръката си след приключване на залагането.
- Сварка. При равенство в точките на двама или повече играчи, имаме Сварка. При тази ситуация, потът не се печели от нито един от играчите, а вместо това се провежда ново раздаване (Сварка). Играчите с равни точки се състезават за пота. Другите играчи също могат да се присъединят към Сварката, но трябва да платят вход, който се определя спрямо общия размер на пота, разделен между играчите с равни точки.
Свара точки
Тук ще разгледаме видовете комбинации и колко точки носи всяка от тях. От тези комбинации зависи дали ще спечелиш играта или не.
Без да са в комбинации, картите носят следните точки:
- Асо – 11 точки
- Поп – 10 точки
- Дама – 10 точки
- Вале – 10 точки
- 10 – 10 точки
- 9 – 9 точки
- 8 – 8 точки
- 7 – 7 точки
- 7 Спатия (Чечак, Цецо Йончев) – 11 точки.
Комбинации
- Карти от една боя – Събират се точките на всички карти от една боя.
- Три еднакви карти – Точките и на трите карти се събират.
- Асата могат освен по три, да се комбинират и по две в ръка
- Две 7-ци носят 23 точки, без значение дали са от еднаква или различни бои.
- Три 7-ци носят 34 точки и са най-силната ръка в играта без значение от коя боя са.
- 7♣ е 11 точки и може да играе ролята на всяка една карта (wild card).